3 mln euro kary dziennie za smog nad Krakowem?

3 mln euro kary dziennie za smog nad Krakowem?

Zima w tym roku jest wyjątkowo długa i sroga. Z racji utrzymującego się mrozu, w piecach są spalane większe ilości węgla. Tym sposobem do powietrza są emitowane większe ilości szkodliwych substancji.
Unia Europejska grozi nam wysokimi karami za zanieczyszczanie powietrza. Tylko, że pula pieniędzy przeznaczona na ewentualne kary jest inna niż ta, z której korzystają miasta na walkę ze smogiem. Tym sposobem urzędnicy nie koniecznie muszą się przejmować tymi karami. Chyba, że odpowiednie osoby z rządu zajmą się problemem na poważnie.
Co nam zostaje jak na razie? Czekać na wprowadzenie zakazu spalania węgla a we własnym zakresie hodowanie dużej ilości roślin w domu oraz w ogrodzie – jak radzi Iwona Domagała – Świątkiewicz z Uniwersytetu Rolniczego.

W Krakowie przez dwie trzecie roku oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. W najgorszym momencie tego sezonu grzewczego normy stężenia szkodliwych pyłów były przekroczone o prawie 500 procent.
Specjaliści alarmują, że jeśli stan powietrza się nie poprawi, to Unia Europejska może nałożyć na Polskę karę w wysokości nawet 3 milionów euro dziennie.

Ze szkodliwym działaniem smogu możemy walczyć sami – zachęcają specjaliści z Krakowa. Niekorzystne działanie szkodliwych pyłów i gazów na nasze zdrowie ogranicza roślinność, którą warto hodować nie tylko w ogrodach, ale również w mieszkaniach. Jak tłumaczy Iwona Domagała – Świątkiewicz z Uniwersytetu Rolniczego – przed szkodliwym wpływem smogu chronią przede wszystkim rośliny o dużych liściach, które są pokryte włoskami. Każda roślina będzie miała dobry wpływ, także pospolite fikusy, czy paprocie.

więcej: radiokrakow.pl