Budowa metra w Krakowie wyniszczy sieć tramwajową [Rozmowa]

Budowa metra w Krakowie wyniszczy sieć tramwajową [Rozmowa]

Metro to znakomity środek transportu. Nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Jednak w Krakowie metro to utopia. Przynajmniej na obecne czasy. Pomijając sam fakt realizacji projektu, który zapewne trwał by przez dziesiątki lat. Oczywiście to nie znaczy, żeby o metrze nie rozmawiać w dalszej perspektywie. Jednak koszt budowy oraz utrzymanie metra przekracza obecne możliwości miasta oraz mieszkańców.
Gdy padła propozycja darmowego transportu publicznego w Krakowie, to pojawiły się argumenty, że miasta na to nie stać, że i tak dopłaca do komunikacji miejskiej. Skąd w takim razie pomysł budowy metra, skoro w Warszawie do przejazdu jednej osoby podobno się dopłaca z publicznych pieniędzy 9zł. Sam koszt budowy metra jest olbrzymi. Za te pieniądze można by było rozbudować transport tramwajowy, stworzyć sprawną infrastrukturę rowerową oraz wymienić wszystkie piece na paliwa stałe w mieście, a jeszcze by starczyło na inne istotne inwestycje.
Nie chodzi tutaj o krytykę idei metra. Chodzi o to, że Kraków potrzebuje dużo ważniejszych inwestycji, które mogą znacznie wpłynąć na jakość życia mieszkańców. Aby odczuć komfort z użytkowania metra na poziomie miast europejskich, to zapewne będziemy musieli poczekać kilkadziesiąt lat. W szczególności z perspektywy planów budowy autostrad lub warszawskiego metra z początku lat 90′ a ich realizacji. Jeśli w ogóle dojdzie do wdrożenia projektu w życie.
Pomarzyć dobra rzecz.

Czy metro w Krakowie to tylko nierealny pomysł kilku osób, czy może wielki projekt, który będzie realizowany w najbliższym czasie? Dlaczego budowa metra może wyniszczyć układ tramwajowy? I ile będzie kosztować nas utrzymanie choćby jednej nitki metra? Na te oraz inne pytania odpowiada w rozmowie z Patrykiem Salamonem dr Marek Bauer z Katedry Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej.

Patryk Salamon, LoveKraków.pl: Metro rozpala umysły krakowian. Dlaczego tak często powraca temat budowy podziemnej kolejki?

Dr Marek Bauer, Politechnika Krakowska: To nic dziwnego. Metro to bardzo atrakcyjny system komunikacji zbiorowej, kojarzący się z wysoką sprawnością i niezawodnością. Jednak nie oznacza to wcale, że stanowi jedyne skuteczne rozwiązanie problemów komunikacyjnych każdego miasta.

więcej: lovekrakow.pl