Czy krakowski balon będzie wskazywał stan zanieczyszenia powietrza?

Czy krakowski balon będzie wskazywał stan zanieczyszenia powietrza?

Nie przez wszystkich lubiany, a przez wielu bojkotowany kiedy stał przy ul. Św. Stanisława. Krakowski balon może doczekać się rehabilitacji w oczach i na oczach mieszkańców.

Pojawiające się już w 2013 roku informacje o pomyśle wykorzystania powierzchni kuli balonu do sygnalizowania aktualnego stanu jakości powietrza nad Krakowem, stają się coraz bardziej realne.

Być może już niedługo balon będzie zmieniał barwę zgodnie z kolorystyką kodów zagrożenia zanieczyszeniem powietrza – choć póki co w planach podawane są inne kolory. Podobny system działa w Paryżu od kilku lat.

Firma HiFlyer finalizuje włączenie się w antysmogowe działania w Krakowie. Wspiera je przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza w Radzie Miasta Krakowa, pan Paweł Ścigalski. Miejmy nadzieję, że wszystko potoczy się dobrze, i krakowianie oraz turyści, już niedługo będą obserwować komunikaty o jakości powietrza właśnie z powietrza. Do tego czasu pozostaje nam zaglądanie na strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Urzędu Marszałkowskiego, czy strony organizacji pozarządowych.

Czyste powietrze dla Krakowa to priorytet, do osiągnięcia, którego dążę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.