Darmowa komunikacja miejska – eksperyment na skalę światową w Tallinie

Darmowa komunikacja miejska – eksperyment na skalę światową w Tallinie

W stolicy Estonii, od początku roku 2013 komunikacja miejska jest darmowa. W Europie jest to precedens. Jeżeli eksperyment okaże się sukcesem, to być może inne zatłoczone oraz zanieczyszczone miasta Europy pójdą w ślady Talina.
Pół roku temu podobny zabieg zastosowano w Nysie. Z tą różnicą, że darmową komunikacją mogą jeździć kierowcy, za okazaniem prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego z aktualnym badaniem technicznym.
Było by wspaniale gdyby podobne rozwiązania zastosowano w Krakowie, który potrzebuje rewolucyjnych zmian aby zmniejszyć smog. Jak na razie decydenci nie przedstawili nawet propozycji planów dotyczacych darmowej komunikacji.

Dla tallińczyków powrót z sylwestrowej zabawy był pierwszym dniem, kiedy nie musieli zaprzątać sobie głowy posiadaniem biletu komunikacji miejskiej. Od 1 stycznia 2013 roku dla mieszkańców stolicy Estonii transport zbiorowy stał się bezpłatny. Tallin jest pierwszą europejską stolicą, która zdecydowała się na taki krok.

Pomysł darmowej komunikacji, mimo że nie jest nowy i powraca co jakiś czas, dotychczas, przynajmniej dla tak dużego miasta (w Tallinie mieszka prawie 420 tys. ludzi), mógł być rozważany jedynie teoretycznie. Do tej pory na zniesienie opłat za komunikację miejskiej zdecydowało się jedynie kilkadziesiąt mniejszych (od kilku do maksymalnie stu tysięcy mieszkańców) miast w Europie i Stanach Zjednoczonych. W kilku z nich (np. w niemiekicm Templinie) z projektu zrezygnowano.

więcej: miastowruchu.pl