Energetyka obywatelska. Modelowe rozwiązania prawne promujące obywatelską własność odnawialnych źródeł energii

Energetyka obywatelska. Modelowe rozwiązania prawne promujące obywatelską własność odnawialnych źródeł energii

Powietrze w Krakowie w ostatnich dniach prawie nas rozpieszcza. Poziomy stężeń są w normach, nawet wskazują, że stan jest idealny. Chcielibyśmy, aby taki stan towarzyszył nam w listopadzie i styczniu. Korzystajmy więc dziś z możliwości zdobycia nowej wiedzy. Działajmy i uczmy się, jak to jest w innych krajach, miastach, bo obywatelska energetyka to jest coś dla nas, który może poprawić stan jakości powietrza również w Krakowie!

Energetyka obywatelska. Modelowe rozwiązania prawne promujące obywatelską własność odnawialnych źródeł energii to raport przygotowany przez Fundację ClientEarth Polska.

Przeczytamy w nim o przykładach wykorzystania odnawialnych źródeł energii z poszczególnych krajów Unii Europejskiej, takich jest duńska farma wiatrowa na morzu, o farmach solarnych w Niemczech, czy o hiszpańskiej gminie Calvià, która jest doskonałym przykładem gminy, zapewniającej równowagę energetyczną dzięki regulacjom podatkowym.

Lokalne przepisy podatkowe promujące własne zużycie: Gmina Calvià, Majorka, Hiszpania Calvià stanowi dobry przykład gminy uznającej energetykę obywatelską za sposób zapewnienia równowagi ekologicznej i ekonomicznej. Gmina, która jest w dużym stopniu zależna od turystyki, zapewnia większość swoich potrzeb energetycznych dzięki importowi ropy naftowej i gazu. W celu uniezależnienia się i prowadzenia „zrównoważonej turystyki”, miasto podpisało Porozumienie Burmistrzów (CoM) i uchwaliło kilka środków zmierzających do wspierania lokalnych odnawialnych źródeł energii. Oprócz zobowiązania się do korzystania z energii słonecznej przy produkcji energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej, w ramach miejskiego planu gmina uchwaliła specjalne rozporządzenie w sprawie podatków, ustanawianych w różnej wysokości w zależności od rodzaju budowy, instalacji itp. W ramach rozporządzenia, budowa, instalacja i działania obejmujące termiczne lub elektryczne instalacje słoneczne prywatnego użytku kwalifikują się do ulgi podatkowej w wysokości 95%. Z tej ulgi korzystają zarówno gospodarstwa domowe, jak i lokalni właściciele hoteli. Po sukcesie tych i innych środków, teraz gmina skupia się na szerszych celach, m.in. na efektywności energetycznej i oszczędzaniu energii.

Pełna treść raportu.

Czyste powietrze dla Krakowa to priorytet, do osiągnięcia, którego dążę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.