Energia słoneczna – potencjał do wykorzystania i oszczędności

Energia słoneczna – potencjał do wykorzystania i oszczędności

Polska jest krajem posiadającym wystarczający potencjał nasłonecznienia, aby inwestycje w kolektory słoneczne miały sens ekonomiczny. W naszych warunkach klimatycznych możemy zaoszczędzić około 60% na ogrzewaniu wody energia słoneczną. Do tego dochodzi również zysk ekologiczny oraz częściowa niezależność energetyczna. W przypadku osób, które palą w piecu węglem lub drewnem, poza sezonem grzewczym w celu ogrzania wody, instalacja solarna umożliwia dostęp do ciepłej wody bez wykonywania codziennych, mozolnych czynności.

Natężenie promieniowania słonecznego wynosi średnio 1000 kWh/m2/rok, w zależności od regionu mieści się w przedziale 900 – 1100 kWh/m2/rok.
77% promieniowania słonecznego przypada na półrocze letnie (od kwietnia do września). W ciągu roku jest 1600 godzin słonecznych. Średnia dzienna suma natężenia promieniowania słonecznego w ciągu roku wynosi 2,7 kWh/m2 (w półroczu letnim wynosi 4,2 kWh/m2).

Wielkość promieniowania w zależności od zachmurzenia wynosi: w słoneczny letni dzień – 1000 W/m2, przy małym zachmurzeniu – 700 W/m2, przy pełnym zachmurzeniu – 50 W/m2.

energSol
(najedź na rysunek, aby powiększyć)

koszt ogrzania - wykres

W zależności od zapotrzebowania, wielkości zainstalowanej instalacji słonecznej oraz aktualnie używanego tradycyjnego źródła ciepła możemy zaoszczędzić od 200 zł do 2000 zł w ciągu roku:
oszczednosciCWU

Czas zwrotu inwestycji w kolektory słoneczne jest uzależniony od wcześniejszego sposobu ogrzewania wody, od typu kolektorów oraz ilości osób z niego korzystających. Dodatkowo dochodzi kwota dotacji, o którą można się ubiegać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Biorąc pod uwagę okres kilku lub kilkunastoletni, dochodzą jeszcze zmiany w cenach paliw i energii. W przypadku 4 osobowej rodziny, która ogrzewa wodę bojlerem elektrycznym, uwzględniając dotacje 45%, inwestycja w kolektory słoneczne powinna się zwrócić w ciągu 4-6 lat.

Oprócz ogrzewania wody, energie słoneczną możemy również wykorzystać do produkcji prądu. Z racji stosunkowo małej efektywności ogniw fotowoltaicznych, ta technologia jest w Polsce mało popularna. Średnia wydajność ogniw dostępnych na rynku waha się pomiędzy 15 a 20%. Czyli przy słonecznej pogodzie możemy maksymalnie uzyskać 200 wat z metra kwadratowego. Urządzenia tego typu dobrze się sprawdzają jako niezależne źródło energii do oświetlenia podwórka lub ogrodu. Akumulator ładuje się w dzień, a oddaje energię w nocy. Można je stosować jako uzupełnienie głównego źródła energii.

Na szczęście ta technologia się rozwija i już są zapowiadane ogniwa nowego typu, których wydajność przekracza 40%. Tym sposobem potrzeba dwa razy mniejszej powierzchni ogniw, aby wyprodukować taką samą ilość prądu.