Inwestycja w pompę ciepła – ogrzewanie tańsze od gazowego

Inwestycja w pompę ciepła – ogrzewanie tańsze od gazowego

Najbardziej znanymi źródłami energii odnawialnej jest słońce oraz wiatr. Potencjał energii zawartej pod ziemią jest często zapominany. Niesłusznie, ponieważ tego typu energia jest dostępna praktycznie wszędzie, niezależnie od warunków pogodowych.

Jeśli mówimy o pompie ciepła, to chodzi o wykorzystanie energii niskiej temperatury. Kilka metrów pod ziemią temperatura już nie spada poniżej zera. Im głębiej tym cieplej. Wysoką temperaturę w przypadku zasobów geotermalnych pozyskuje się na innej zasadzie i wymaga zupełnie innych nakładów finansowych i technicznych. O ile eksploatacja złóż geotermalnych wymaga odpowiedniej lokalizacji oraz zaawansowanego zaplecza technicznego, to pompa ciepła może być zainstalowana prawie na każdym terenie.

Wykorzystując pompę wymiany ciepła, energię możemy pozyskiwać z ziemi, ze zbiornika wodnego, a nawet z powietrza. Rozwiązania są stosowane na różnych szerokościach geograficznych, w zależności od temperatury panującej w zimie. Sama wymiana energii odbywa się za pomocą sond lub kolektorów, które składają się z rur wypełnionych glikolem. Tego typu instalacja jest umieszczana pod ziemią. Można zastosować sondy pionowe, poziome lub diagonalne. Pionowe wymagają odwiertu na większej głębokości, który zazwyczaj wynosi około 100 metrów. Ten typ instalacji zapewnia większą stabilność w dostarczaniu ciepła. Kolektory poziome umieszcza się 2 metry pod ziemią. Na tej głębokości, w zimie panuje temperatura dodatnia. Powierzchnia instalacji powinna wynosić więcej niż powierzchnia domu.

Lepiej się sprawdzają instalacje umieszczone w glebie wilgotnej i gliniastej. Gorzej w suchej i piaszczystej.

Genialność pompy ciepła polega na umiejętności kumulowania temperatury. Zasada działania samego urządzenia jest podobna do funkcjonowania lodówki, która odbiera nadmiar temperatury ze środka i oddaje ją z tyłu. Tym sposobem pompa z kilku stopni powyżej zera jest w stanie uzyskać kilkadziesiąt.

Oprócz ogrzewania domu w zimie, za pomocą pompy można również ogrzewać wodę użytkową. Dodatkowo w lecie chłodne powietrze pod ziemią można wykorzystać do chłodzenia budynku.

latozim

Jeżeli zainstalujemy pompę ciepła w dobrze izolowanym domu, to koszty eksploatacyjne będą niższe od ogrzewania gazowego i mogą być zbliżone do kosztów ogrzewania węglem.

ceny

Żeby oszczędzać na niskich kosztach eksploatacji, najpierw musimy zainwestować w urządzenie i instalacje. Cena całości nie jest niska i wynosi od 30 do 50 tys zł. Żeby się zbytnio nie przerazić ceną, warto porównać ją do kosztu nowej gazowej instalacji centralnego ogrzewania, która będzie nas kosztować około 15 tys zł. Jeżeli dom znajduje się kilkadziesiąt metrów od przyłącza gazowego, to koszt może przekroczyć 20 tys zł.
W przypadku pompy ciepła, możemy się starać o dofinansowanie w instalację OZE. Obecnie w Krakowie wymiana pieców na paliwa stałe na ogrzewanie proekologiczne jest dofinansowane. Dotyczy to również pompy ciepła. Najistotniejsze są jednak bardzo niskie koszty użytkowania. W porównaniu do inwestycji w ogrzewanie olejowe lub gazowe, różnica się zwróci w przeciągu 5-7 lat. Dodatkowo dochodzi uniezależnienie od dostawców paliw kopalnych oraz brak zanieczyszczeń powietrza.

Warto traktować wydatek związany z instalacją pompy ciepła jako dobrą inwestycję, która zapewni nam niskie rachunki za ogrzewanie oraz komfort użytkowania. Jest to rozwiązanie innowacyjne i ekologiczne, które ma przed sobą przyszłość, uzasadnioną również ekonomicznie.