Jak Małopolska radzi sobie ze smogiem? Raport wdrażania wojewódzkiego Programu ochrony powierza
Ilustracja: UMWM
Licencja ilustracji:  Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak Małopolska radzi sobie ze smogiem? Raport wdrażania wojewódzkiego Programu ochrony powierza

Ukazało się „Podsumowanie realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w 2015 roku”. Co z niego wynika? Które z miast radzi sobie najlepiej, które rejony są daleko w tyle? Zachęcamy do lektury, a przy braku aporbaty wyników naszej miejscowości… zalecamy zadawanie pytań prezydentom, burmistrzom i wójtom oraz motywowanie ich do pracy, jeśli jeszcze jej nie rozpoczęli w tym temacie. Bo wciąż, to właśnie zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych problemów naszych miast i gmin. Uporanie się z nim nie jest ani łatwe, ani szybkie, im więc wcześniej się ono zacznie, tym mieszkańcy wcześniej będą żyli w czystej atomsferze.

Podsumowanie ukazało się w ramach prac Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Z komentarzem zachęcamy zapoznać się na stronach województwa.

Gminy przodujące w walce o czyste powietrze

Liderem wśród gmin w wymianie starych pieców węglowych jest Kraków (2918 szt.). Druga w kolejności jest Sucha Beskidzka (476 szt.), dalej Nowy Sącz (200 szt.) i Tarnów (136 szt.). Poniżej 100 pieców wymieniono w Andrychowie (72 szt.), Jordanowie (71 szt.), Miechowie (70 szt.), Kętach (61 szt.), Chrzanowie (56 szt.), Chełmku (49 szt.), Libiążu (47 szt.), Wieprzu (46 szt.) i Trzebini (41 szt.). W sumie spośród 90 gmin wskazanych w programie, piece wymieniano w zaledwie 37. Łącznie w latach 2013-2015 w Małopolsce wymienionych zostało około 10 tys. kotłów węglowych, a tymczasem zgodnie z założeniami programu ochrony powietrza do 2023 wymiana powinna objąć około 155 tys. kotłów w całym województwie.

Czyste powietrze dla Krakowa to priorytet, do osiągnięcia, którego dążę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.