Krakowska uchwała antysmogowa pozostaje w mocy

Krakowska uchwała antysmogowa pozostaje w mocy

To było kolejne, drugie podejście, tym razem bez powodzenia. 27 września 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podtrzymał zaskarżoną uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, przyjętą 16 stycznia 2016 r. Sąd unał złożone skargi za bezzasadne.

Kraków wciąż jest w czołówce miast z najgorszą jakością powietrza. Dzieci w Krakowie chorują, osoby starsze i kobiety w ciąży otrzymują ostrzeżenia zalecające nie wychodzenie z domów. Zewsząd dochodzą głosy, że środowisko jest skażone.

Z drugiej strony krok Sejmiku, tzw. uchwała antysmogowa plus wizja 1 września 2019 r. sprawiają, że czekamy na poprawę sytuacji bytowej w Krakowie.

WSA podejmując decyzję postawił na pierwszym planie zasadność uchwały, jej zgodność z ustawą Prawo ochrony środowiska, w szczególności z art. 96 mówiący o odpowiedzialności organu za podjęcie uchwały antysmogowej. Podkreślał, że uchwala jest zgodna z Konstytucją. Dodatkowo podał, że prawo do życia i zdrowia jest wartością nadrzędną. Sąd podkreślił, że wejście w życie uchwały jest oddalone w czasie, co pozwoli na dostosowanie się do tego czasu z wymianą systemu ogrzewania w Krakowie. Przytoczono też, że na świecie zostały wprowadzone podobne rozwiązania.

Cieszy nas decyzja Sądu.

Od wyroku przysługuje odwołanie do NSA.

Czyste powietrze dla Krakowa to priorytet, do osiągnięcia, którego dążę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.