Mapowanie terenów zielonych w Krakowie

Mapowanie terenów zielonych w Krakowie

Ruszyło zapowiadane badanie. Fundacja Sendzimira rozpoczęła zbieranie informacji o zieleni w Krakowie, Łodzi i Poznaniu. A wszystko to w ramach projektu pn. „Licz na zieleń”, którego celem jest wdrożenie innowacyjnych metod zarządzania przyrodą w trzech polskich miastach w oparciu o współpracę międzysektorową i co najważniejsze, zaangażowanie mieszkańców.

Innym ważmym elementem jest to, że zebrane informacje trafią do instytucji miejskich i pomogą chronić zieleń oraz zarządzać nią zgodnie z potrzebami mieszkańców.

Zieleń w miastach jest dla nas bardzo ważna. Nie tylko ze względu na jej wartości estetyczne i krajobrazowe, ale głównie ze względu na to, że coraz więcej z nas mieszka w miastach, zdala od dużych obszarów przyrodniczych. Wobec tego zieleń w naszym najbliższym otoczeniu, jest dla nas wartością nie do ocenienia. Jest ona też elementem, który ma wpływ na jakość powietrza w naszych miastach. Szczególnie takim mieście jak Kraków, gdzie stężenie szkodliwych substanacji w powietrzu, może być niwelowane przez zwiększanie ilości terenów zielonych.

Jak podaje na swojej stronie Fundacja Sendzimira:

Współczesne miasta potrzebują zieleni – to ona oczyszcza powietrze, tłumi hałas, jest schronieniem dla zwierząt, stanowi o wartości gruntów, a także poprawia nasze samopoczucie. Aby jej nie ubywało, potrzeba strategicznego podejścia oraz współpracy zarządzających z mieszkańcami. Dlatego platforma Licz na zieleń angażuje różne grupy społeczne i pomaga wykorzystać ich wiedzę do zarządzania zielenią.

Zachęcamy bardzo gorąco do wzięcia udziału w badaniu. Podzielenie się wiedzą i doświadczeniem dla naszego wspólnego dobra i polepszenia jakości życia w Krakowie.

LINK DO BADANIA.

Czyste powietrze dla Krakowa to priorytet, do osiągnięcia, którego dążę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.