Nie woź powietrza Oczyść powietrze! 3 XII akcja promująca carpooling wśród studentów.
Ilustracja: otodojazd.pl
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Nie woź powietrza Oczyść powietrze! 3 XII akcja promująca carpooling wśród studentów.

W Krakowie na 21 uczelniach jest około 182 tysiące studentów. Jeśli co piąty z nich jeździ samochodem na uczelnię, to na drogach mamy nawet 36400 studenckich aut. A jeśli każdy jedzie w aucie sam, to aż 109200 miejsc w autach jest wolnych! A jak wiadomo, spaliny z aut mocno przyczyniają się do zanieczyszczenia krakowskiego powietrza.

Czystym powietrzem w Krakowie odetchniemy dopiero wtedy, gdy po mieście poruszać się będziemy głównie pieszo lub za pomocą wspólnych przejazdów (z ang. car pooling). Dlatego też największy portal carpoolingowy w Polsce otodojazd.pl i organizacja Polska Zielona Sieć, we wtorek 3 grudnia 2013 zorganizują wyjątkową proekologiczną akcję.

O godz. 11:00 na parkingach Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej oraz o godz. 12:00 na parkingu Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Witolda Budryka do lusterek zaparkowanych samochodów doczepiane będą specjalne balony z hasłem „Nie woź powietrza, oczyść powietrze!”. Akcja ma za zadanie zachęcić studentów do organizowania wspólnych przejazdów, a co za tym idzie, zmniejszania emisji spalin.

otodojazd.pl to największy polski serwis carpoolingowy, umożliwiający umawianie się na wspólne przejazdy. To sposób na oszczędzanie pieniędzy i ograniczenie ilości samochodów na drogach.

Aby skorzystać z serwisu wystarczy wejść na stronę otodojazd.pl i zamieścić ogłoszenie z określeniem trasy podróży, ilością wolnych miejsc oraz ceną przejazdu. Od tej chwili osoby, które są zainteresowane przejazdem na tej samej trasie, lub na jej odcinku, będą mogły znaleźć ogłoszenie i umówić się na wspólną podróż. Z kolei pasażerowie mogą skorzystać z systemu rezerwacji miejsc lub zamieszczać ogłoszenia z interesującymi ich trasami przejazdu. Co więcej, obie strony mają pewność z kim podróżują – przeglądając profil drugiej osoby i oceny, które otrzymała od innych użytkowników. Rejestracja w serwisie, dzięki możliwości powiązania z kontem na Facebooku, trwa chwilę.

Wyszukiwarka serwisu otodojazd.pl jest bardzo precyzyjna i pozwala na znalezienie ogłoszeń z dokładnością do wybranej ulicy i numeru domu. Bez problemu można więc podróżować w obrębie jednego miasta, na przykład w drodze do pracy czy na uczelnie. Użytkownicy nie muszą też stale śledzić najnowszych ofert – wyręcza ich z tego automatyczny monitoring, dzięki któremu każde nowo dodane ogłoszenie na wybranej trasie trafia do skrzynki mailowej. Dużym ułatwieniem korzystania z carpoolingu jest aplikacja mobilna stworzona przez otodojazd.pl. Umożliwia ona znalezienie dogodnego przejazdu w każdym miejscu i czasie, nawet gdy już jesteśmy w podróży.

1 Comment

  1. Czyste powietrze dla Krakowa – podsumowanie roku | Czyste powietrze dla Krakowa · Styczeń 23, 2014

    […] Wzięliśmy udział w akcji promującej carpooling Nie woź powietrza. Oczyść powietrze! […]