Nowe kredyty na domy energooszczędne już dostępne

Nowe kredyty na domy energooszczędne już dostępne

Rozwój budownictwa pasywnego i energooszczędnego oraz popularyzacja domowych instalacji do wytwarzania odnawialnej energii to niezbędne elementy, które mogą znacznie wpłynąć na oszczędność energii w Polsce. Marnotrawstwo to bolączka dzisiejszych czasów. Ilość zasobów szybko się zmniejsza. Produkcja energii w oparciu o węgiel przyczynia się do zanieczyszczania powietrza i wyniszczania środowiska. W tej sytuacji budownictwo pasywne to bardzo słuszny kierunek. Budynek pasywny potrzebuje zaledwie 10% energii do ogrzania w stosunku do budowli Konwencjonalnej.
Aby tego typu budownictwo nie pozostało w strefie marzeń, uruchomiono system dogodnych kredytów hipotecznych, przeznaczonych specjalnie na budownictwo energooszczędne. Jest szansa, że dzięki takim kredytom rynek tej branży zostanie pobudzony, co w konsekwencji może się przełożyć na obniżenie cen.
Jeżeli dodatkowo uda się pozyskać dofinansowanie, to dom energooszczędny może kosztować tyle samo co konwencjonalny. Co oznacza, że od razu po wprowadzeniu będzie nam przynosił duże oszczędności. Zazwyczaj trzeba odczekać kilkanaście lat aby zrekompensować różnicę w cenie.

W pierwszych bankach oferowane są już kredyty hipoteczne na budowę domów lub zakup mieszkań energooszczędnych. Program o budżecie 300 mln zł realizowany będzie w latach 2013-2018 we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi na terenie całego kraju.

Oferta dostępna jest już na terenie całej Polski w placówkach: Banku Ochrony Środowiska, Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB- Banku oraz w bankach spółdzielczych tych zrzeszeń. Pozostałe banki uczestniczące w programie zapowiadają uruchomienie programu w najbliższych miesiącach (Getin Noble Bank do 30.09.2013 r., Nordea Bank Polska najpóźniej w IV kw. 2013 r., Deutsche Bank PBC najpóźniej w IV kw. 2013 r., Bank Zachodni WBK w IV kw. 2013 r.).

– Dzięki włączeniu banków do nowego programu rząd uzyskuje podwójną korzyść. Po pierwsze – środki publiczne stymulują podaż większych środków komercyjnych na ten ważny dla państwa cel inwestycyjny, a banki zapewnią dodatkowo szeroką dystrybucję i promocję programu wśród obywateli. Po drugie – rząd w ten sposób, niejako inwestuje we współpracę z grupą „banków-pionierów”, które będą ambasadorem nowego rodzaju wsparcia w Polsce. Wierzę, że powodzenie tego programu zachęci innych do rozwoju oferty kredytowej w tym pożądanym, społecznie i ekonomicznie, kierunku – powiedział podczas konferencji prasowej Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

więcej: ekonews.pl