Pierwsze miasto w Polsce wprowadza bezpłatną komunikację publiczną

Pierwsze miasto w Polsce wprowadza bezpłatną komunikację publiczną

W Żorach w tym roku rusza darmowa komunikacja zbiorowa. Takie rozwiązanie przydało by się w Krakowie. Oczywiście w mieście liczącym ponad dziesięć razy więcej mieszkańców, koszt byłby dużo większy. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że Kraków ma poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza. Obniżenie kosztów transportu wraz z poszerzeniem stref płatnego parkowania mogło by w znacznym stopniu zmniejszyć emisję spalin.
Może na dobry początek bilety miesięczne przynajmniej w okresie zimowym powinny być o 50% tańsze?

Już wkrótce mieszkańcy Żor będą jeździć autobusami za darmo. Bezpłatną komunikację w mieście postanowiły wprowadzić lokalne władze, tłumacząc to względami społecznymi i ekologicznymi.
Z analiz żorskiego magistratu wynika, że liczba pasażerów miejskich autobusów w ostatnich latach spada, co skutkuje podwyżkami cen biletów. Rośnie też dopłata z budżetu gminy do komunikacji. Obecnie stanowi ona 72 proc. kosztów przewoźnika. Wzrost cen biletów jeszcze bardziej zniechęca ludzi do podróżowania autobusami i błędne koło się zamyka.

W maju ubiegłego roku na częściowe wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej zdecydowała się Nysa (woj. opolskie). Autobusami za darmo mogą podróżować kierowcy, którzy zrezygnują z poruszania się po mieście samochodami.
Od tego roku z darmowej komunikacji miejskiej mogą korzystać mieszkańcy Tallina.

więcej: gazeta.pl