Porównanie wielkości emisji z różnych typów paliwa

Porównanie wielkości emisji z różnych typów paliwa

Rodzaje pieca oraz paliwa jakie stosujemy do ogrzewania domu, generują różne dawki zanieczyszczeń. Poziom zanieczyszczeń przedostających się z komina do powietrza, w niektórych przypadkach może się różnić tysiące razy. Duże znaczenie ma również efektywność pieca lub paleniska.

Standardowy kominek otwarty ma efektywność na poziomie 10-15%. Większość ciepła ucieka przez komin. Kominek zabudowany posiada wskaźnik efektywności powyżej 50%. Najbardziej wydajne kominki zabudowane mogą uzyskać efektywność do 80%. Kotły na biomasę lub na węgiel maja wydajność sięgającą 80%. Piece gazowe to około 90%, kotły olejowe mogą uzyskać do 95% wydajności. Najwydajniejsze są gazowe lub olejowe kotły kondensacyjne. Dzięki odzyskiwaniu energii, która normalnie ucieka przez komin, mogą uzyskać efektywność przekraczającą 100%.

Pod względem emisji pyłów zawieszonych oraz benzo(a)pirenu, rodzaj paliwa odgrywa kluczową rolę.
Jeśli porównamy nowoczesny piec na paliwo stałe z kotłem gazowym, to okazuje się, że emisja pyłu zawieszonego PM10 jest prawie 500 razy wyższa w przypadku pieca węglowego lub opalanego drewnem. Jeżeli porównamy emisję benzo(a)pirenu to różnica wynosi aż 200 tysięcy razy!

Czyli jeden dom ogrzewany nowoczesnym piecem na paliwa stałe emituje tyle pyłu PM10, ile 500 domów ogrzewanych gazem. W przypadku benzo(a)pirenu przekłada się to na wielkość średniego miasta. Jeden piec na węgiel kontra miasto ogrzewane gazem.