Sektor energetyki węglowej generuje 34 mld zł kosztów zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza

Sektor energetyki węglowej generuje 34 mld zł kosztów zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza

Koszty ukryte to jeden z podstawowych filarów cywilizacji zachodu. Oby produkt końcowy był tani i można było na nim dobrze zarobić. Oczywiście główny zysk leży po stronie producenta oraz handlowców. Końcowa, niska cena okazuje się pułapką. Często dla odbiorcy oraz pracowników, produkujących dany produkt. Z węglem jest bardzo podobnie. Polska się szczyci, że na węglu stoi a rząd nie ma zamiaru tego zmieniać.
Węgiel jest przedstawiany jako tanie paliwo, zapewniające nam bezpieczeństwo energetyczne. Jakiekolwiek problemy związane z wydobywaniem oraz spalaniem węgla są przeważnie zamiatane pod dywan.
Ciekawe jaka będzie oficjalna reakcja rządzących na raport pokazujący wpływ spalania węgla na zdrowie ludzi oraz związane z tym koszty.

Zgodnie z raportem zaprezentowanym 3 czerwca br. w Warszawie przez oragnizację Health and Environmental Alliance (HEAL), zrzeszającą organizacje typu non-profit z sektora zdorwotnego i medycznego [1], spalanie węgla w elektrowniach węglowych w Polsce wywołuje koszty zdrowotne w wysokości 12,5–34,4 mld zł rocznie (3–8,2 mld euro).

Nowy raport przedstawia dowody naukowe dotyczące związku pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza przez elektrownie opalane węglem a chorobami przewlekłymi i przedwczesnymi zgonami w Polsce
Organizacje zajmujące się ochroną zdrowia ostrzegają, że stosowanie węgla jest szkodliwe i zwiększa liczbę przewlekłych chorób w Polsce, w tym chorób układu oddechowego i układu krążenia
Wyższe wskaźniki zachorowań powodują znaczne koszty zdrowotne, płacone przez pacjentów, krajowy system opieki zdrowotnej i cała gospodarkę.
Eksperci zajmujący się ochroną zdrowia pragną otworzyć debatę publiczną o kosztach zdrowotnych związanych z produkcją energii w Polsce i w UE, oraz potrzebie wzmożenia prewencji chorób przewlekłych.

Dane przedstawione w raporcie stanowią pierwszą w historii wycenę wpływu na zdrowie energetyki węglowej i jego kosztu monetarnego. Stanowią one część pierwszej ogólnoeuropejskej wyceny tych kosztów.

więcej: chronmyklimat.pl