To ekolodzy przerobili ogromną reklamę w centrum
Ilustracja: Alert24
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

To ekolodzy przerobili ogromną reklamę w centrum

Problem węgla to nie tylko emisja gazów cieplarnianych i zmiany klimatu, które w pewnych środowiskach są dyskutowane, podważane lub przemilczane. Dym powstający przy spalaniu węgla zawiera wiele niebezpiecznych dla zdrowia ludzi substancji. W Krakowie można się o tym przekonać szczególnie zimą. Problem ten występuje również w wielu innych miastach Polski.
Chociaż główną przyczyną smogu jest niska emisja to przemysł również dorzuca swoje 3 grosze. W Krakowie emisje przemysłowe pyłów PM10 oraz PM2.5 stanowią około 20% całej emisji i przewyższają nawet transport, który w największym stopniu przyczynia się do zatruwania mieszkańców tlenkami azotu.
Zmiana hasła reklamy na „Trujemy węglem cały rok” jest bardzo trafna. W domach, węglem pali się głównie w okresie zimowym. Przemysł spala go w ogromnych ilościach przez cały rok. Nie wystarczają filtry i kontrola norm. Czas przestawiać się na odnawialne źródła energii i ograniczać spalanie węgla, który staje się przeżytkiem. W dodatku szkodliwym dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Jak na razie rząd blokuje ustawę o OZE. Jeśli będziemy naszą energetyka opierać przede wszystkim na węglu to zostaniemy na szarym końcu Europy. Z przestarzałymi technologiami i infrastrukturą. Polska pozostanie krajem z XX wieku. Nie idźmy ta drogą!

Fundacja Greenpeace przyznaje się do akcji zmiany hasła reklamowego koncernu PGE. Na wielkiej płachcie reklamowej przyklejono w nocy hasło „Trujemy węglem…”

– Nie pytaliśmy o zgodę PGE. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na zagrożenia płynące z promowania przestarzałej energetyki opartej na węglu – mówi Katarzyna Guzek z kampanii Klimat i Energia prowadzonej przez Greenpeace. Według niej, koncern należący do skarbu państwa powinien rozwijać przede wszystkim te technologie, które są najkorzystniejsze dla państwa i obywateli.

Reklamy PGE zawisły w czasie, w którym rząd blokuje przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), które są alternatywą dla węgla. Według Greenpeace ustawa ta miałaby być korzystniejsza dla zdrowia ludzi. Organizacja podkreśla też, że problem szkodliwego dla zdrowia spalania węgla w elektrowniach dotyczy wielu innych spółek energetycznych w Polsce.

wiecej: wyborcza.pl