Tydzień mobilności – clean air – it’s your move!
Ilustracja: krakow.pl
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Tydzień mobilności – clean air – it’s your move!

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), który w tym roku odbywa się pod hasłem „clean air – it’s your move!” to okazja do zatrzymania się i zastanowienia nad tematem transportu w miastach Europy w kontekście, często wzrastającego z każdym rokiem zanieczyszczenia powietrza.

W Programie Tygodnia Zrównoważonego Transportu znalazło się wiele wydarzeń ujmujących tematykę z różnych stron. Od przejazdu rowerami z udziałem władz Miasta Krakowa (16.09), po zaznaczenia istotnej roli komunikacji zbiorowej, która bądź co bądź, każdego dnia odpowiada za około 55 procent podróży mieszkańców – podczas happeningu porównany zostanie zajęcie przestrzeni przez autobus miejski i 160 samochodów osobowych! (20.09). Nie zabraknie też promocji roweru, alternatyw dla samochodu podczas specjalnie na tę okazję organizowanej przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu konferencji VELOKRAKÓW (20.09).

Za to podczas sobotniego Pikniku Cyklicznego odbędzie się m.in. gra miejska „Smog Wars – wygraj bitwę – przewietrz Kraków”, wystawa nietypowych pojazdów, będzie można obliczyć ślad klimatyczny, a nawet wziąć udział w warsztacie naprawy roweru (21.09). Całość zamknie Dzień bez samochodu (22.09) – bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej (KMK) za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Organizatorem ETZT jest Wydział Kształtowania Środowiska UMK, przy współudziale pozarządowych organizacji ekologicznych (Polska Zielona Sieć, Fundacja Aeris Futuro, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Kraków Miastem Rowerów), jednostek miejskich (ZIKiT, MPK, MIM), instytucji kultury (MDK), policji i straży miejskiej.

Czyste powietrze dla Krakowa to priorytet, do osiągnięcia, którego dążę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

1 Comment

  1. Czyste powietrze dla Krakowa – podsumowanie roku | Czyste powietrze dla Krakowa · Grudzień 30, 2013

    […] Włączyliśmy się w obchody Europejskiego Dnia Zrównoważonego Transportu […]