Ze świata: Holandia ma do 2020 roku obniżyć o 25% poziom emisji CO2 w porównaniu do roku 1990

Serwis Chrońmy Klimat opublikował na początku lata relację z przebiegu procesu w Sądzie w Hadze ws. zmian klimatu, na wniosek 900 obywateli i organizacji Urgenda.

Sąd stwierdził w uzasadnieniu wyroku, że zmiany klimatu są poważnym problemem zagrażającym ludzkości i wynikają z działalności człowieka. W ocenie sądu to na państwu ciąży prawny obowiązek chronienia swoich obywateli i w związku z tym nakazał władzom podjęcie bardziej zdecydowanych kroków na rzecz ochrony klimatu. Holandia od wielu lat należy do krajów o najwyższym poziomie emisji dwutlenku węgla per capita. Dlatego, jak argumentowali ekolodzy, choć Niderlandy w pojedynkę nie powstrzymają światowego kryzysu klimatycznego, to powinny zrobić co w ich mocy, aby go zażegnać.

Na mocy wyroku, Holandia ma do 2020 roku obniżyć o 25% poziom emisji CO2 w porównaniu do roku 1990. Dotychczasowe plany przewidywały 16% obniżkę. Decyzja haskiego sądu była długo wyczekiwana nie tylko przez tamtejszych ekologów. Podobna sprawa przeciwko rządowi toczy się też w Belgii, a swój pozew szykują także Norwegowie.

Wyrok postrzegany jest jako precedensowy, lecz patrząc na bieżącą sytuację i zmiany klimatu, jakie jesteśmy w stanie obserwować, a nawet odczuwać coraz intensywniej, pozwala myśleć iż podobne wyroki staną się domeną kolejnych postępowań sądowych nie tylko w Europie. Są to procesy wytaczane przez obywateli chcących żyć w niezagrażających warunkach.

Cały artkuł autorstwa Marka Józefiaka z Polskiej Zielonej Sieci polecamy na stronach Chrońmy Klimat.

Czyste powietrze dla Krakowa to priorytet, do osiągnięcia, którego dążę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.